Rozdziel
czość
Chleb
a (RIP)

zMowa botów

zMowa botów – wystawa w galerii siłownia

Wystawa prezentuje prace z zakresu multimediów oraz grafiki komputerowej. Sami artyści określają swoje działania jako poezja cybernetyczna. Są to aplikacje generatywne i interaktywne, prace pod ekran, wyposażone w interfejs typu mysz komputerowa i klawiatura. Tematem przewodnim wydarzenia jest mowa, zmowa i bot lub botyczność. Te elementy są pewnym powtórzeniem zainteresowania dla głosu, tak jak to było w trakcie wystawy Głos i fonem rok temu w Siłowni. W tamtej wystawie wzięli udział niektórzy z uczestników tego wydarzenia. W pewnym sensie wspólnym mianownikiem nadal pozostaje język, przy czym zmienia się nieco dominanta.

######

Udział wezmą:

Roman Bromboszcz, Tomasz Misiak, Leszek Onak, Łukasz Podgórni, Piotr Puldzian Płucienniczak i Miron Tee

25.04.2014, piątek, g.: 19:00 (wernisaż), wystawa czynna do 30 kwietnia

galeria siłownia, aleje Marcinkowskiego 20a, Poznań

######

Wydarzenie na fb

######

W prezentowanym wydarzeniu istotą są mowa, język mówiony oraz bot, stworzenie wygenerowane komputerowo, służące do wykonywania konwersacji lub wyręczania człowieka w zautomatyzowanych czynnościach. Artyści korzystają z zaplecza skomputeryzowanej kultury współczesnej, komentując ją pod postacią montaży cyfrowych, animacji interaktywnych oraz aplikacji komputerowych. W ich wysiłkach widać zderzenie ikonosfery kultury popularnej, błędów, jakie generuje komputer, i zasobów, jakie otwierają portale społecznościowe, wyszukiwarki i bazy danych.

Prezentowani na wystawie artyści tworzą kolektyw Perfokarta oraz grupy Rozdzielczość Chleba i KALeKA. Są to przedsięwzięcia, w ramach których powstają projekty, wydawnictwa, akcje i prezentacje na żywo. Domeną ich działalności jest muzyka elektroniczna i sztuka komputerowa. Od blisko dziesięciu lat swoją działalność określają mianem poezji cybernetycznej w nawiązaniu do znanych powszechnie kategorii cyberkultury i cybernetyki.

W ramach tej wystawy postawiony zostanie problem sztucznej inteligencji zrelatywizowany do popularnych narzędzi komunikacyjnych takich jak przeglądarki internetowe i wtyczki typu Flash. Wspomniana już botyczność to zarazem jakość, z jaką możemy zostać skonfrontowani w trakcie nawigowania po sieci lub immersji w ramach gier komputerowych, a także poprzez zautomatyzowane zachowania. W pewnym sensie botyczność staje się częścią nas samych, jednostek, które coraz częściej komunikują się poprzez znaki na ekranie, aniżeli poprzez głos.

Rozdzielczość Chleba 2011-2018

Spędzaliśmy dużo czasu na Facebooku