Rozdziel
czość
Chleb
a (RIP)

Skanowanie balu - miniatura

Koncert Porcje Rosołowe vs Łukasz Podgórni w Bombie: premiera książki / albumu audio “Skanowanie balu”

Premierowy wieczór, zgodnie z tradycją, rozpoczniemy uploadem plików książki i albumu na serwer, którego pierś przystawimy następnie do sensorów publiki, częstując live actem Porcji Rosołowych wspieranych w sferze wizualnej przez Łukasza Podgórniego i Leszka Onaka, który za pomocą przygotowanego na tę okazję algorytmu [roz]siewanie lub [roz]praszanie dokona dekonstrukcji znalezionych w sieci animowanych gifów.

Sam materiał audio stanowi niezwykle nerwowy dialog między postcyfrową muzyką Porcji Rosołowych i (post?!)cybernetyczną poezją Podgórniego, której dźwiękową interpretację powierzono ekipie znanych (i mniej znanych) syntezatorów mowy.

Po koncercie, członkowie Porcji zaprezentują się także solo, z pełną swobodą wplatając we własne tracki zdekonstruowane folkowe przeboje.

######

Rozdzielczość Chleba Offline #3

08.12.2012, g.: 20:00

Bomba, Plac Szczepański 2/1, Kraków

######

Wydarzenie na FB

######

O książce

Interesujący nas stan skupienia materii to faza. Faza, która oscyluje z coraz mniejszą częstotliwością: znaki zamieniają się w martwe piksele, wreszcie w spacje; obszar zaznaczenia ścieka do wnętrza wiadra. Podgórniego, co czuć, zajmują przedmioty. Ich liczbę w zbiorze (po wstępnej analizie) oceniam na 304. Czy możemy w związku z tym wyróżnić tekst rzeczy*? Może. Twórczość Podgórniego zawiera rzeczy tekstowe z coraz większą częstotliwością.

Piotr Puldzian Płucienniczak, postpoeta

 

Literacko Podgórni tworzy samo-rozszerzające się obrazy, które przybierają postać plików samoistnie zapisujących się we wszystkich warstwach mózgu czytelnika. Tę precyzyjnie skrojoną książkę obsługuje formuła scalająca kunszt poetycki i eksperymentalne środki wyrazu. Jedną z wielu zalet poezji Podgórniego jest mnogość, której stale towarzyszy jednakże „okno główne”, poprzez które autor nie tylko zapładnia wyobraźnię, ale też objawia się jako samotny sprawca – budowniczy myśli.

Waldemar Jocher, poeta

######

Wydawnictwo ukaże się cyfrowym nakładem Rozdzielczości Chleba i papierowym Korporacji Ha!art, we współpracy z labelem Pawlacz Perski, który wyposaży tomik w płytę CD: https://rozdzielchleb.pl / http://ha.art.pl / http://pawlaczperski.org.pl

 

Hub Wydawniczy Rozdzielczość Chleba

 

 

Pawlacz Perski

######

Fragmenty tomiku i albumu w „Dwutygodniku”: http://www.dwutygodnik.com/artykul/3669-wiersze.html

######

Skanowanie balu - okładka OST

Okładka: [f] Kamil R. Filipowski http://www.facebook.com/fartworks

######

Łukasz Podgórni (ur. 1984) – artysta deadline’owy; wytwórca grafik, aplikacji i niezidentyfikowanych obiektów literackich; rzeźbi w plikach audio i tresuje syntezatory mowy podczas występów scenicznych. Sygnował manifesty poezji cybernetycznej, współtworzy(ł) związane z nią inicjatywy (http://cichynabiau.blogspot.com, http://perfokarta.net). Autor tomiku noce i pętle (2010), współautor biuletynu poetyckiego Kryzys (2009) i poezjograficznego splita wgraa (2012). Wraz z Urszulą Pawlicką opracował zbiór cyfrowych adaptacji wierszy Tytusa Czyżewskiego (2012). Namiary: http://szafranchinche.ovh.org

Porcje Rosołowe – duet, w którego skład wchodzą Mateusz Wysocki i Lech Nienartowicz. Początków projektu należy szukać w toruńskim kolektywie Poszmeg, stanowiącym coś w rodzaju improwizującej spółdzielni społecznej. W przypadku Porcji doświadczenia wyniesione z barbarzyńsko-anarchistycznych jamów toczących się w prywatnych mieszkaniach zostały przekute na estetykę postcyfrową. Charakterystyczną cechą tych dźwięków jest zatarcie granicy między surową materialnością a eteryczną estetyzacją. Autorzy chętnie eksplorują wszelkiego rodzaju dźwiękowe usterki, jednakże lubią się skupiać także na organicznej naturze dźwięku i percepcji słuchacza, czego wyrazem była chociażby przygotowana wspólnie z Justyną Kociszewską audiowizualna instalacja Grzyb i sekwoja pokazywana na festiwalu Reworks w Grecji. Ich prace dźwiękowe były prezentowane w Polsce, Irlandii, Portugalii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Poza tym prowadzą eksperymentalny net-label Pawlacz Perski (http://pawlaczperski.org.pl), a Mateusz Wysocki jako Fischerle zajmuje się muzyką dub-techno. Warto dodać, że Fischerle, postać wciąż umiarkowanie znana na naszej rodzimej scenie, występował obok takich postaci, jak Moritz von Oswald, Shed, Vladislav Delay czy Kode 9, a swoje instalacje prezentował na międzynarodowych festiwalach, pośród takich twórców jak Alva Noto, Tim Hecker czy Lawrence English.

Rozdzielczość Chleba 2011-2018

Spędzaliśmy dużo czasu na Facebooku