Rozdzielczość Chleba była kolektywem twórczym, wydawnictwem i patainstytucją. Robiliśmy (cyber)kulturę i dzieliliśmy się nią: wszystkie nasze produkcje są dostępne online za darmo i na wolnych licencjach. Wydawaliśmy książki, aplikacje, nośniki, wydarzenia i łzy.
Krótka historia Chleba
Rozdzielczość Chleba narodziła się w głowach Leszka Onaka i Łukasza Podgórniego. W pierwszym swoim wcieleniu miała być wydawniczym hubem, który „za punkt honoru stawia sobie wpompowanie do obiegu świeżych gigabajtów literatury nowomedialnej i eksperymentalnej”. Opublikowany w grudniu 2011 roku Manifest Rozdzielczości Chleba nawołuje do zastąpienia papierowych i hierarchicznych obiegów literackich wolnym ruchem treści w sieci. Jaraliśmy się internetem. Ruszyliśmy z teoriami remiksu i slamu oraz linią poetycką. Działalność wydawniczą od początku uzupełniały występy i koncerty, promocja niestandardowych form literackich (zob. kody), irytowanie oraz agitacja w kwestiach rozproszenia autorstwa i własności intelektualnej.
Fazę fascynacji technologią i cybernetyczną poezją skończyłyśmy w 2015 roku Metamanifestem cyberżulerstwa, który podsumował nasze narkomańskie przygody z siecią. Od tego czasu znacznie większą uwagę przywiązywaliśmy do kwestii tego, jak nasza aktywność podporządkowana jest władzy – niezależnie człowieka czy maszyny.
W 2013 dwie książki wydane przez Rozdzielczość Chleba – „Clubbing” Kamila Brewińskiego i „repetytorium” Maćka Taranka – zostały nominowane do nagrody poetyckiej Silesius w kategorii „debiut”. Żadna z nich jej nie dostała.
W 2015 podjęłyśmy trwającą do dziś współpracę z „Notesem na 6 tygodni”, gdzie odpowiadaliśmy za rubrykę prezentującą najciekawsze poetyckie manipulacje. W tym samym roku uruchomiłyśmy względnie popularny program promocji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znany jako ZUSwave. Ruszyliśmy z działalnością wystawienniczą prezentując prace w V9, Galerii Labirynt i Henryku.
W latach 2016 – 2018 eksplorowaliśmy obszary estetyki i ideologii sukcesizmu, co zwieńczyły fajne wystawy w Krakowie i Lublinie. Jesienią 2018 uznałyśmy, że trzeba zawijać sztandar i szukać nowych form aktywności. Stronę zostawiamy jako muzeum.
Wydałyśmy w sumie siedemnaście publikacji (w tym pięć nieregularnych „Nośników”, siedem książek w -Linii poetyckiej? oraz różne inne rzeczy) oraz trzynaście utworów cyfrowych.
W przygodach Rozdzielczości Chleba udział wzięli i wzięły: Julia Girulska, Leszek Onak, Łukasz Podgórni, Piotr Puldzian Płucienniczak, Kinga Raab, Wojciech Stępień, Arkadiusz Wierzba i Agnieszka Zgud. Oraz różne inne miłe osoby.
Rozdzielczość Chleba w mediach
Rozdzielczość Chleba 2011-2018
Spędzaliśmy dużo czasu na Facebooku