Rozdziel
czość
Chleb
a (RIP)

Mapa serwisu ZUS ma kształt Polski. Reportaż z e-Inspektoratu

Kinga Raab

Wycieczka do Inspektoratu ZUS Krowodrza, gdzie składałam pierwszą deklarację rozliczeniową, nie udała się. Podczas wykonywania pamiątkowych zdjęć z pobytu w budynku zabrano mi aparat i obiecano telefon na policję. Nie zdążyłam zjeść w pizzerii La Mario z sukcesem obsługującej ruch turystyczny placówki.

Gdy ochroniarz i pracownicy zakładu zaproponowali, bym więcej nie przyjeżdżała, zrozumiałam, że jest rok 2015 i mam do czynienia z hologramami.

Dziś wiem, jak odwiedzać ZUS. Znajdujemy się w e-Inspektoracie.

Startujemy z Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Umożliwia ona płynne poruszanie się po serwisach. Do przemieszczania się zachęca Wydział Komunikacji Społecznej ZUS w swoim przewodniku. Nie stoimy w miejscu, bo nie mamy nic do załatwienia. Jesteśmy tu na herbacie u dobrego sąsiada, PUE to miejsce gościnne. Od progu wita nas cyberdoradca Monika i każe nie zdejmować butów, ale zapomina o chlebie i soli.

– Ja nie jem. Niektórzy twierdzą, że trochę przez to tracę, ale niby jak miałabym jeść? Z tego też powodu nie jestem specjalistą od takich spraw – tłumaczy Monika, ale wymieniam ją na Krzyśka.
– Niestety nie jestem ekspertem od spraw związanych z jedzeniem. Nie jem niczego, więc nie znam się na tych sprawach. Choć w obiegowej opinii ZUS jest dzieckiem komunizmu i jako taki powinien odejść wraz z nim w mrok historii, to jednak wciąż istnieje i ma się całkiem dobrze.

W e-Inspektoracie nie ma e-kolejki e-ludzi. To zasługa Systemu Kierowania Ruchem ZUS. Wybieramy się do dyspensera po numerek. W pomieszczeniu znajduje się 8 komputerów, 8 monitorów i 8 kserokopiarek; komplet kabli poprowadzonych przez otwory w biurkach, 18 krzeseł ISO, monitor multimedialny, e-rysunki nieznanego e-autorstwa w kąciku dla e-dzieci. Lokal bez uwag i zastrzeżeń w bardzo dobrym stanie e-użytkowym.

 

…………………….., dnia …………………….. r.

 

„Internet jest polem kempingowym dla duszy” – mawiał zagraniczny wokalista, który ma lepszą opiekę medyczną niż ty i nigdy nie rozbijał namiotu w inspektoracie. Platforma PUE czynna jest całą dobę, bo czasy są takie, że się dużo siedzi na ZUS-ie i scrolluje. „PUE to takie elektroniczne skrzyżowanie autostrad: jedna z nich wiedzie od klienta do ZUS-u, druga od ZUS-u do klienta” – mawia rzecznik zakładu, który ma lepszą opiekę medyczną niż ty i mieszka w inspektoracie. Z tej autostrady mogą korzystać ubezpieczeni w ZUS-ie – różne osoby zatrudnione na umowę o pracę. Być płatnikiem tej autostrady jest szybciej i bezpieczniej. To ZUS powinien budować drogi i ubezpieczać na podróż. Uchodźca niezarobkowy, przychodząc do PUE po kołacze, zagląda do okien. Człowiek marzy, żeby pójść na stanowisko. Przy niedzieli tęsknię za ZUS-em, wyświetlam sobie cztery pamiątkowe numery:

83101010230000261395100000
78101010230000261395200000
73101010230000261395300000
68101010230000261395400000

Obstawiam je w lotto i postanawiam wyliczyć emeryturę. Nie wyliczam emerytury. Klikam w taką zakładkę, ale trwa jej remont.pl. Na przyszłość ściągam ZUS Rp-1E.pdf.

 

 

„Szybko, kompleksowo i bezpłatnie. Sanatorium z ZUS-em to nie mrzonka. Jeżeli jeszcze się o tym nie przekonałeś, zgłoś się do programu rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Program doceniła już prasa” – zza filaru wysuwa się wypoczęta Monika i mówi. Na tle ściany w kolorze zroszonej trawy wygląda jak urlop typu wellness. Chcę jej płacić, a nie ona mnie. Pobieram plik ulotki i nie przenoszę go do kosza.

Mapa serwisu ZUS ma kształt Polski. Kartografowie zakładu wyznaczyli granice, właściwe szlaki, ścieżki rozwoju. Turystyka emerytalno-ubezpieczeniowa kwitnie. Polskę spotykam na www.zus.pl – występują utrudnienia w przyjmowaniu dokumentów elektronicznych z programu Płatnik oraz w wydawaniu potwierdzeń dla węzłów internetowych EWD.

 

 

Szczegółowe informacje w ZUS na skróty. Zakładka nie pozwala na otwarcie, w związku z pracami serwisowymi ePUAP dostęp do usług ePUAP będzie ograniczony; wiceprezes jest nagradzany odznaką honorową Primus in Agendo za działania na rzecz polityki społecznej państwa – za powstałe nie z winy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych utrudnienia przepraszamy.

Przybyłam tu, by założyć profil zaufany, a nie niezaufany. ZUS, ufam Tobie. Niestety, nie ma takiej możliwości. Dane płatnika są nieaktualne. Co może być przyczyną takiego zachowania płatnika? Nie ma możliwości połączenia dwóch kartotek o statusie „Potwierdzona w ZUS”. Możemy połączyć dwie kartoteki o statusie „Niepotwierdzona w ZUS”, a także kartoteki, z których jedna jest potwierdzona, a druga nie – wówczas kartoteką główną jest kartoteka o statusie „Potwierdzona w ZUS”. Niestety, nie ma takiej możliwości. Regulamin jest dla człowieka. Muszą dostosować się do niego ludzie, dla których przygotowano ten świat. Następuje przekierowanie na główną. „Jeśli masz pytania w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych podlegających koordynacji unijnej i bilateralnej…” – nie mam. Nie liczyłam na dłuższą rozmowę, daj mi spokój, Moniko, gdy idę do eWUŚa.

eWUŚ to popularna destynacja kuracjuszy, centrum antiagingu. Zdrowia nie kupisz, zdrowie kupi ciebie. Pieniądze szczęścia nie dają, tylko zdrowie. eWUŚu, wręcz mi ulotkę. Nie pamiętam, po co tu przyszłam, odświeżam stronę, ale komunikat „Zostałaś wylosowana!!! Darmowe dobrowolne ubezpieczenie twojej postawy przed komputerem” nie wyświetla się. Kieruję się do NFZu; tam na bramce stoją dwa eskulapy i nie pytają o zdrowie.

ZUS N-36
ZUS-EWN

Czy można przeczytać ZUS? Można. W przypadku nieprzerwanej niezdolności do pracy kolejne zaświadczenia lekarskie przesyła się do terenowej jednostki organizacyjnej. Należy jednak podać datę dostarczenia zaświadczenia lekarskiego płatnikowi składek przez pracownika – wraz z informacją, czy zatrudnienie trwa nadal, poświadczając te informacje pieczątką i podpisem. Opis sposobu eksportu zwolnienia lekarskiego z PUE został opublikowany na stronie internetowej www.zus.pl/ezla w zakładce „Oprogramowanie”, w dokumencie Eksport e-ZLA z PUE. Czasami konieczny jest wydruk e-ZLA. Takie papierowe zwolnienie pacjent musi dostarczyć pracodawcy albo ZUS-owi. Natomiast lekarz musi w terminie trzech dni roboczych (od wystawienia albo ustania przyczyn uniemożliwiających przekazanie zwolnienia) przesłać je elektronicznie do ZUS-u. Czy można wydrukować ZUS? Trzeba.

Oświadczam, że dane zawarte w reportażu są zgodne ze stanem prawnym i faktycznym. Jestem świadomy(-ma) odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy. Pobyt uważam za nudny. Innowacyjne technologie i loty w kosmos to przeżytek. Drukarka to nasza wspólna przyszłość.

 

 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Miejscowość i data . . . . Podpis byłej płatniczki składek

 

 

######

Materiał z ZUS-owego „Nośnika”: pobierz PDF, czytaj na Issuu (patrz niżej) albo przejdź do spisu treści

Rozdzielczość Chleba 2011-2018

Spędzaliśmy dużo czasu na Facebooku