Rozdziel
czość
Chleb
a (RIP)

Judyty Papp copyright trolling „na Miłosza”

Do Leszka, administratora Liternetu i współtwórcy Rozdzielczości Chleba, metodą „na Miłosza” postanowiła przyssać się niejaka Judyta Papp, fotografka gwiazd oraz kierowniczka portalu JP2Love poświęconego wiadomej tematyce. Fotografka zażądała 12 500 złotych plus należne odsetki i tip dla Dominiki Mickiewicz, która złożyła pismo, za to, że jeden z użytkowników Liternetu zamieścił w swoim poście zdjęcie Czesława Miłosza. Fundacja Liternet jest organizacją non-profit, a zdjęcie zostało po otrzymaniu wezwania usunięte z postu, za którego treść odpowiada zresztą użytkownik. Mniejsza jednak o rzekome naruszenia. Pismo jest elementem kampanii copyright trollingu prowadzonej przez rzeczoną Judytę Papp przeciwko bibliotekom i domom kultury w imię chrześcijańskiego prawa własności intelektulnej. Wojtyła i Miłosz byliby dumni.

O atakach Judyty Papp i jej prawniczek na biblioteki pisał obszernie w Dzienniku Internautów Marcin Maj: Fotografka pozywająca biblioteki przegrywa w sądach oraz Uważaj ze zdjęciami znanych Polaków. Jego zdaniem kwoty rzekomej ugody kilkaset razy przekraczają zwyczajowe w branży (np. według sugestii Związku Polskich Artystów Fotografików), a rzekome naruszenia zwykle kwalifikują się jako dozwolony użytek. Co ciekawe, wątłość podstaw do odszkodowania potwierdzają sądy, w których fotografka przegrała już kilka spraw. Prawnicy Judyty starają się zacierać ślady swojej działalności, bowiem biznes podobnych im szmaciarzy opiera się na nieznajomości prawa oraz szoku wywoływanym przez spam operujący kwotami i paragrafami. Bronią przeciwko copyright trollingowi jest upublicznianie tego typu spraw, co niniejszym robimy.

Poniżej treść wezwania zawierająca naruszający prawa kontent. Pani Judycie Papp, Dominice Mickiewicz i reszcie zespołu życzymy tradycyjnego skrętu kichy. Warto wspomnieć, że pani fotografka sama nieudolnie podrabia na swojej stronie ikonę Findera. Co na to Apple?

Jeśli dostaniecie takie wezwania – upublicznijcie je z tagiem #jp2love, a później olejcie.

AKTUALIZACJA: Na prośbę pani Papp ukryliśmy wrażliwe dane w skanach listu. Więcej na ten temat – Judyta Papp wzywa do usunięcia postu.

 

Wezwanie01 Wezwanie02 Wezwanie03 inder

 

Rozdzielczość Chleba 2011-2018

Spędzaliśmy dużo czasu na Facebooku